Sıcak Gelişme: Binance, BTCTurk Hack’i için Açıklama Yaptı!

Bugün Türkiye’nin en büyük kripto borsalarından birisi olan BtcTurk hack saldırısına uğradı. Borsa sıcak cüzdanları, 10 dijital varlıkta kripto bakiyeleri ile tehlikeye girdi. BtcTurk, fonlarının çoğunun soğuk cüzdanlarda olduğunu ve şu anda tamamen güvende olduğunu söyledi. Sıcak bir gelişmede Binance CEO’su Richard Teng, hack olayına dair bir açıklama yaptı.

Binance CEO’su, BtcTurk hack’i hakkında konuştu!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Türkiye’nin önde gelen kripto borsalarından BtcTurk bugün hack saldırısıyla sarsıldı. Saldırısının ardından Binance CEO’su Richard Teng, Binance’in soruşturmaya yardımcı olduğunu açıkladı. Bu doğrultuda Teng, Binance’ın çalınan fonların 5,3 milyon dolardan fazlasını dondurduğunu belirtti. Binance’teki ekipler, başka ihlalleri önlemek ve kripto para ekosistemini korumak için özenle çalışıyor. Bu bağlamda Binance CEO’su şu paylaşımı yaptı:

Binance, BtcTurk’e soruşturmalarda yardımcı oluyor ve şimdiye kadar çalınan fonların 5,3 milyon dolardan fazlasını dondurdu. Soruşturma ve güvenlik ekiplerimiz, ekosistemi kötü aktörlerden korumak için proaktif çabalarımızın bir parçası olarak 24 saat çalışıyor. Konuyla ilgili olarak daha fazla güncelleme sağlayacağız.

BTCTurk siber saldırıya uğradı, cüzdanlar ele geçirildi!

Önde gelen Türk kripto borsası BtcTurk, bazı sıcak cüzdanlarına yetkisiz erişimle sonuçlanan bir siber saldırıyı açıkladı. Ön rapora göre, bilgisayar korsanları sıcak cüzdanlarda depolanan 10 farklı kripto para birimindeki bazı kripto bakiyelerini ele geçirmeyi başardı. Bilgisayar korsanları sıcak cüzdanlara erişim sağlamayı başarırken, BtcTurk kripto varlıklarının çoğunun tamamen güvenli olan soğuk cüzdanlarda kaldığını bildirdi.

Ayrıca BtcTurk, kullanıcılara finansal esnekliğinin etkilenen miktarları aştığı konusunda güvence verdi. Böylece borsa, kullanıcı varlıklarının kayıplardan korunmasını sağladı. Buna ek olarak, BtcTurk ilgili makamlarla irtibata geçerek olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlattı. Önlem olarak, BtcTurk kripto para yatırma ve çekme işlemlerini de geçici olarak askıya aldı. Borsa, ekibinin sorunu çözmek için özenle çalıştığını ve böylece tüm kullanıcıları için platformuna tam işlevsellik kazandırdığını belirtti.

Kripto benimsemede Türkiye’nin yükselişi

Yükselen enflasyon ve düşen TL, son birkaç yıldır Türkiye’de kripto para kullanımının artmasının başlıca nedenleri oldu. Ancak, hükümetin ülkenin vergi sistemini elden geçirmeye karar vermesinin ardından işler daha da heyecan verici hale geldi. Hükümet, geçen yılki yıkıcı depremlerden sonra önemli ölçüde azalan ulusal maliyeyi yenilemek için çalışıyor. Gelir akışlarını desteklemeye yönelik bu önlemler, Türk vatandaşlarını kripto paraları vergi açısından verimli yatırım alternatifleri olarak keşfetmeye itti. Bununla birlikte, Türkiye’de kripto paraların benimsenmesinin arttığı bir dönemde, hükümet kripto işlemlerine %0,03 oranında vergi uygulanmasını teklif etti. Bu önlem, hükümet için yıllık yaklaşık 3,7 milyar lira gelir sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir